Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości - Komornik Sądowy dr Urszula Gęślicka

    You are currently here!
  • Home
  • Baza wiedzy Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości

20 sierpnia 2024 Marcin Comments Off

W ramach postępowania egzekucyjnego – jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych jest egzekucja z nieruchomości. Wszczęcie egzekucji z nieruchomości następuje z chwilą dokonania przez komornika pierwszej czynności egzekucyjnej, jednocześnie doręczając dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji (art. 805 § 1 kpc). Najczęstszą sytuacją jest wszczęcie egzekucji z nieruchomości na wniosek wierzyciela. Jednak egzekucja z nieruchomości może być także wszczęta z urzędu na żądanie sądu pierwszej instancji, który rozpoznawał sprawę (w sprawach które mogą być wszczęte w urzędu), jak również na żądanie uprawnionego organu (art. 796 §1 – 3 kpc).

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomosci powinien zawierać co do zasady te same elementy jakie zawiera wniosek o wszczęcie egzekucji z innych sposobów. Poza elementami, które powinno zawierać każde pismo procesowe (art. 126 w zw. z art. 13 § 2 kpc) we wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomosci powinno znaleźć się wskazanie egzekwowanego świadczenia oraz jednoznaczne określenie sposobu egzekucji tzn. wskazanie egzekucji z nieruchomości.

Najważniejszym elementem wniosku o wszczęcie egzekucji jest załączony tytuł wykonawczy w oryginale. Jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia roszczenia upłynął należy również dołączyć dokument z którego wynika, że doszło do przerwania biegu przedawnienia (art. 797 § 1 i 1’ kpc). Jeśli wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości nie czyni zadość wymogom formalnym, organ egzekucyjny wezwie wierzyciela do jego uzupełnienia. Do wezwania a także do skutków nieuzupełnienia braków formalnych wniosku stosuje się (na podstawie art. 13 § 2 kpc) przepisy art. 130 § 1 – 4 kpc1.

Dodatkowym wymogiem wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomosci, jest wskazanie we wniosku nieruchomości, z której egzekucja ma być prowadzona. Wniosek powinien wskazywać konkretną nieruchomość opisaną w taki sposób aby możliwa była jej jednoznaczna identyfikacja. Odpowiednie oznaczenie nieruchomości, z której ma być prowadzona egzekucja, wymaga wskazania co najmniej numeru księgi wieczystej oraz sądu prowadzącego tę księgę dla nieruchomości. Nie wymagane jest natomiast wskazanie przez wierzyciela rodzaju nieruchomości, jej położenia i sposobu użytkowania czy też dołączenie wyciągu bądź odpisu księgi wieczystej lub zaświadczenia sądu wystawionego na podstawie zbioru dokumentów prowadzonego dla nieruchomości2.


1Flejszar (w:) Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, (red. K. Flaga-Gieruszyńska) s. 1136.
2Flejszar (w:) Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, (red. K. Flaga-Gieruszyńska) s. 1136.